„Dziewczyna i chłopak”


    CAŁY SERIAL:
  1. Poprawka
  2. Tosiek i Tomka
  3. Szef i inni
  4. Dochodzenie
  5. Oliwa do ognia
  6. Tomek i Tosia
W Warszawie mieszka dwójka bliźniaczo podobnego do siebie rodzeństwa: Tomek i Tosia (w ich role wcieliło się rodzeństwo wcale nie bliźniacze: Anna Sieniawska i rok starszy Wojciech Sieniawski). Przed wyjazdem na wakacje, w tajemnicy przed rodzicami rodzeństwo zamienia się rolami. Tomek jako Tosia trafia do ciotki na wieś, podczas gdy Tosia jako Tomek udaje się do leśniczówki będącej we władaniu ich krewnego. Damsko-męskie qui pro quo prowadzi do rozlicznych, często komicznych, epizodów.

Serial jest luźną adaptacją książki „Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek” Hanny Ożogowskiej z 1961 roku. Reżyser Stanisław Loth oraz autorki scenariusza, Hanna Ożogowska i Anette Olsen "oczyścili" materiał literacki ze wszystkiego, co mogłoby trącić staroświecczyzną (od tytułowych "fajerek" poczynając) i pozostawili jedynie przygodę w stosunkowo czystej formie, jedynie z odrobiną pedagogicznego przesłania.

Notatki:
W 1980 roku z materiałów nakręconych wcześniej dla potrzeb serialu zmontowany został 90-minutowy film "Dziewczyna i chłopak", w którym dokręcono jedynie epilog, gdzie bardzo wyraźnie już dojrzewające bliźniaki obiecują sobie, że następnym razem pojadą już we własnych rolach (film miał premierę w 1982 roku).

Inne tytuły: "Jumeau jumelle", "Gemelo y gemela",
Produkcja: 1977
Premiera TV: 3 września 1978
Reżyseria: Stanisław Loth
Muzyka: Waldemar Kazanecki
Obsada: Anna Sieniawska, Wojciech Sieniawski, Stanisław Mikulski, Barbara Sołtysik, Teresa Lipowska, Michał Sumiński, Dariusz Biskupski, Grzegorz Studziński, Anna Milewska, Elżbieta Dąbrowska, i inni
[ kompletna obsada wymieniona na stronach poszczególnych odcinków ]


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
  • Dziewczyna i chłopak (1980) - film


01.141120

(POL) polski,
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz